
Biała lista podatników
Od 1 września 2019 r. zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT połączono wcześniejsze dwa rejestry podatników VAT. Wykaz ten poszerzono o dodatkowe informacje. W ten sposób powstała biała lista podatników zawierająca m.in. informacje o: statusie podatnika, przyczynie odmowy rejestracji VAT, dacie i powodzie wykreślenia z VAT, przywróceniu jako czynnego podatnika VAT, a także numery rachunków firmowych zgłoszonych do Urzędu Skarbowego.
Z przepisów wynika, że dokonywanie płatności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy gdy:
- stroną transakcji jest przedsiębiorca oraz
- jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty.
Konsekwencje przelewu należności na rachunek kontrahenta spoza białej listy
Od 1 stycznia 2020 r. zapłata na konto niewskazane na białej liście może wywołać negatywne konsekwencje. Konsekwencje te będą odczuwalne zarówno w kwestiach podatkowych jak również zgodnie z Ordynacją podatkową w zakresie karno-skarbowym. Zgodnie z przepisami:
- Podatnik nie będzie mógł zaliczyć do kosztów tej części, w jakiej płatność na rzecz czynnego podatnika VAT zostanie dokonana przelewem na rachunek inny niż widoczny na białej liście .
- Nabywca, który jest czynnym podatnikiem VAT, będzie ponosił odpowiedzialność solidarną wraz ze sprzedawcą za jego zaległości podatkowe (do wysokości kwoty VAT wynikającej z transakcji pomiędzy nimi).
Opisane przypadki dotyczą sytuacji, gdy wartość transakcji wynosi 15 000 zł lub więcej oraz transakcja dotyczyła dwóch stron będących przedsiębiorcami.
Szukasz biura rachunkowego?
Skontaktuj się z nami już dziś!